Wycieczka uczniów klas III do Muzeum Narodowego

Dnia 26 listopada uczniowie klas III wybrali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego na zorganizowane lekcje muzealne.

  • „Warszawa – jak z obrazka" to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy IIIB. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała kiedyś Warszawa i obejrzeli jej przedstawienia na obrazach Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Sympatyczna pani przewodnik prowadziła nas od obrazu do obrazu, ucząc nas „czytania" płócien przedstawiających dawną stolicę. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem jej wykładu, chętnie odpowiadali na pytania, robili mnóstwo notatek. Na własne oczy mogli dostrzec jak na przestrzeni lat zmieniała się nasza stolica. Wspólnie spędzony czas upłynął pod znakiem gwarnych rozmów i w atmosferze szczerego, spontanicznego śmiechu.
  • „Zabawy z barwami” to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy IIIC. Były to bardzo interesujące zajęcia dla początkujących artystów stawiających pierwsze kroki w świecie kolorów. Uczniowie z pomocą pani przewodnik, poszukiwali barw ciepłych i zimnych, podstawowych i pochodnych, kontrastowych i uzupełniających. W otoczeniu obrazów Gierymskiego, Strzemińskiego, Ślewińskiego czy Signaca. zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, dzięki czemu uczniowie wspólnie odkrywali co sprawia, że jedne obrazy wydają nam się wesołe, a inne smutne.
  • Klasa IIIA wybrała się do Muzeum Narodowego na lekcje pt. „Ożywione obrazy”. Podczas, której uczniowie przekonali się, że kiedy uruchamiamy naszą wyobraźnię, to każde dzieło sztuki możemy nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i zinterpretować na własny sposób. Uczniowie patrząc na jeden obraz, każdy miał swoje wyobrażenie o tym, co się na nim dzieje. Pani przewodniczka uświadomiła dzieciom jak wielką siłę ma nasza wyobraźnia. To było niesamowite doświadczenie, które spotkało się z wielką aprobatą naszych uczniów.

Nina Chojnowska

Anna Dąbkowska

Katarzyna Ciećwierz