NADARZYŃSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

„Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,

Wszystkie me siły jej składam w ofierze

Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,

Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę.”

J.Lechoń

Uroczystości rocznicowe w Nadarzynie rozpoczęło w samo południe uroczyste odśpiewanie hymnu oraz Msza św. w kościele pw. św. Klemensa w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii odsłonięto i poświecono umieszczoną w kruchcie kościoła pamiątkową tablicę a następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno- muzyczny poruszającą temat walki narodowo-wyzwoleńczej naszego narodu na przestrzeni stuleci. Akademię przygotowali wraz z uczniami klasy IV, V, VI i VII nauczyciele: p. Anna Kłopocka, p. Katarzyna Witkowska, p. Iwona Chrzanowska, p. M. Nowicka – Prusakiewicz, p. Monika Wnuk oraz p. Wojciech Łaszczewski

 „Opowiedz nam moja Ojczyzno

Jak matka dzieciom ciekawym

O latach zmęczonych blizną

Na wiekach chwały i sławy …”

Uczniowie w trakcie wieczornicy przypominali takie wydarzenia jak: rozbiory Polski, udział Polaków w I wojnie światowej, Piłsudski – Naczelnik Państwa, cud nad Wisłą.

Wędrówkę po burzliwych latach historii wzbogaciły utwory muzyczne zaprezentowane przez chór szkolny przy akompaniamencie p. Anny Kłopockiej, która przygotowując stronę muzyczną naszego apelu niespodziewanie odkryła wiele talentów wokalnych naszych uczniów. Soliści wokalni wykazali się nadspodziewaną dojrzałością muzyczną i wrażliwością artystyczną. Chór szkolny brzmiał podczas występu w kościele bardzo dojrzale i profesjonalnie. Pieśni patriotyczne zabrzmiały czystą melodyką a ich interpretacja wycisnęła niejedną łzę wśród słuchaczy.

Akademię prowadziła Weronika Derus i Michał Gwardiak - uczniowie klasy VII B i  VII A, którzy swoimi komentarzami przypominali nam najistotniejsze, a zarazem najważniejsze momenty z dziejów naszej historii. Swoją interpretacją poezji uczniowie przenieśli nas duchem w tamte trudne czasy wymagające wielkiego poświęcenia ze strony narodu.

Mamy nadzieję, że akademia przysporzyła wszystkim oglądającym i słuchającym dużo radości i wzruszeń oraz zachęciła do poznawania historii naszych przodków.

Po uroczystej mszy uczestnicy obchodów przy taktach muzyki granej przez orkiestrę OSP Nadarzyn przemaszerowali na nadarzyński rynek.

Dziękujemy młodym Artystom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystego przedstawienia.

Anna Kłopocka, Iwona Chrzanowska