Akcja BohaterON – włącz historię! - w naszej szkole

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie Im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

Od I edycji akcji, która wystartowała 1 sierpnia 2016 roku, każdy Polak zyskał możliwość wysłania bezpłatnych kartek z życzeniami do Powstańców Warszawskich. Pocztówki były dostępne na terenie całego kraju u partnerów projektu. Ponadto, istniała możliwość wysłania kartki do Powstańca przez Internet. Wypełnione w ten sposób pocztówki zostały wydrukowane i przekazane uczestnikom walk o stolicę w formie tradycyjnej. W ramach kampanii „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich aż 215 507 kartek i listów. Uczniowie z klas IV – VIII naszej szkoły również przyłączyli się do akcji. Na lekcjach języka polskiego, godzinie wychowawczej redagowali kartki, które później zostały za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego przekazane Powstańcom.

ICh