Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego p. Jerzym Grzelakiem.

Dnia 15 kwietnia w naszej szkole gościł niezwykły człowiek, bohater Powstania Warszawskiego, a zarazem jego najmłodszy uczestnik pan Jerzy Grzelak. Harcerze i uczniowie klas piątych i szóstych przywitali naszego gościa powstańczą piosenką „Warszawskie dzieci”. Następnie obejrzeliśmy niezwykły film, gdzie wyobraźnia współczesnych dzieci, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do Warszawy w 1944 r. Po obejrzeniu filmu poznaliśmy niezwykle ciekawe losy p. Grzelaka, ps. „Pilot”, którego koledzy nazywali pieszczotliwie „Jureczkiem”. W czasie Powstania Warszawskiego był 9-letnim chłopcem, dlatego musiał sobie dodać 5 lat, co potwierdzili koledzy, żeby być zaprzysiężonym i zostać członkiem Armii Krajowej. Działał jako łącznik i obserwator na terenie Mokotowa, który dobrze znał, bo tu mieszkał. Roznosił listy, paczki, lekarstwa, odgruzowywał zasypanych, dostarczał informacje i meldunki. Przeprowadzał grupy ludzi i odziały powstańcze z innych dzielnic przez teren opanowany przez Niemców. Po upadku powstania trafił wraz z mamą do obozu Dulag 121 w Pruszkowie.

Uczniowie mieli bardzo dużo pytań do p. Jerzego. Chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o losach swoich rówieśników w okupowanej Warszawie. Pytali : W co dzieci bawiły się podczas wojny?, Czy chodziły do szkoły i jak wtedy wyglądała nauka?, Co dla p. Jerzego było najtragiczniejszym przeżyciem? Jakie były warunki w obozie w Pruszkowie? Jak dalej potoczyły się jego losy.

{videobox}https://youtu.be/OpOJUGCVUUc|720|399|0{/videobox}

Na koniec tego wzruszającego spotkania, nasz gość podpisywał książkę dla młodzieży autorstwa Moniki Kowaleczko – Szumowskiej „Fajna ferajna”, której jest jednym z bohaterów. Ta „żywa lekcja historii” zapewne na długo pozostanie w pamięci i sercach uczniów naszej szkoły.

Elżbieta Zimoląg