Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w Szachach Szybkich

W sobotę 13 listopada 2017 r. z samego rana czwórka uczniów naszej szkoły wyruszyła do Warszawy na Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w Szachach Szybkich. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Więcek z kl. V D, Jan Prugar z kl. IV C, Bartosz Kaca z kl. IV A i Jakub Kryszczuk z kl. III A. Podróż do Wesołej minęła nam szybko, a my byliśmy w doskonałych humorach. Po dotarciu na miejsce okazało się, że turniej odbędzie się w przepięknej hali sportowej, w której było rozłożonych około 200 szachownic. Byliśmy naprawdę przejęci, ale jednocześnie szczęśliwi, że możemy wziąć udział w turnieju tak dużej rangi. W kategorii szkół podstawowych wzięło udział 78 drużyn po czterech zawodników, w tym przynajmniej jedna dziewczynka. Nasza drużyna przed rozpoczęciem turnieju zgodnie z uzyskanym wcześniej rankingiem była rozstawiona na 57 miejscu. Po godzinie 10.00 rozpoczęła się pierwsza runda, w której nasza drużyna zremisowała ze szkołą podstawową z Targówka 2:2. Pierwsze punkty dla naszej drużyny zdobyli: Wiktoria Więcek i Jakub Kryszczuk. Pomimo iż w drugiej rundzie naszym zawodnikom nie powiodło się, dzieci się nie poddały i w następnych  rundach remisowaliśmy  lub minimalnie przegrywaliśmy. W sumie po 7 rundach mieliśmy 4 remisy i 3 porażki. Pomimo, iż robiło się późno, a na zegarach dawno minęła godzina 16.00, najbardziej udaną dla nas rudną okazała się ostatnia, ósma, kiedy to wygraliśmy 3:1. Podsumowując, najwięcej punktów dla naszej szkolnej drużyny zdobyła Wiktoria Więcek (6pkt), Jan Prugar i Jakub Kryszczuk uzyskali po 3 punkty oraz Bartosz Kaca 1,5 punktu.

Chciałam podziękować uczniom, że pomimo wolnego dnia od szkolnych obowiązków poświęcili ponad 10 godzin, aby reprezentować naszą szkołę i zagrali z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego. Pomimo, iż drużynowo zajęliśmy dalekie miejsce uważam, że dla naszych uczniów turniej był udany. Na wyróżnienie zasługuje Wiktoria Więcek, która zdobyła największą ilość punktów dla naszej drużyny, a w rankingu indywidualnym po turnieju Wiktoria zajęła 60 miejsce na 327 graczy. Brawa należą się tym bardziej, gdyż Wiktoria gra w szachy dopiero od pół roku. Chciałam wyróżnić też postawę Janka Prugara, który będąc kapitanem naszej  drużyny doskonale sobie poradził z obowiązkami, wypełnianiem protokołów meczowych i czuwał nad prawidłowym przebiegiem gier naszych uczniów. Gratuluję Jakubowi Kryszczukowi, że udało mu się przerwać złą passę pierwszej rundy, a Bartoszowi Kaca dziękuję, że pomimo choroby pojechał na turniej i miał swój udział w zdobywaniu punktów dla naszej drużyny. Podsumowując nasz wyjazd uważam, że wyniki nie są najważniejsze. Najważniejsze, że nasi uczniowie –zawodnicy rozwijają swoje pasje, umieją się wzajemnie wspierać, bawić i żartować, nawiązywać kontakty z rówieśnikami, a przede wszystkim cieszą się z najmniejszych sukcesów i radzą sobie w przypadku porażek.  Dlatego wieczorem wróciliśmy do Nadarzyna w wyśmienitych humorach. Teraz chwilkę odpoczniemy , aby już niebawem ruszyć na nowy turniej i walczyć o kolejne kategorie Polskiego Związku Szachowego, a przede wszystkim rozwijać swoje szachowe zainteresowania.

Na koniec chciałam podziękować naszemu sponsorowi p. Katarzynie Matysiak- firmie Piekarnia Nadarzyn za opłacenie kosztów wpisowego i obiadów dla dzieci podczas turnieju.

Katarzyna Dąbrowska-Wężyk

-opiekun szkolnego koła szachowego