Warsztaty dla uczniów i nauczycieli dotyczące zdrowego stylu życia

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami już w zeszłym roku szkolnym przystąpili do projektu „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem” obejmującego edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. - zadanie pod nazwą „ Prewencja pierwotna nowotworów”.

Po raz drugi 01.10. 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas piątych. Dotyczyły one zdrowego stylu życia. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak już od najmłodszych lat cieszyć się dobrym zdrowiem. Panie z fundacji przekazały garść pomysłów i wskazówek jak zdrowo żyć - przekazały 11 zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

Dowiedzieliśmy się, że choroby nowotworowe w Polsce występują zbyt często. Według najlepszej epidemiologicznej wiedzy jednej trzeciej nowotworów można zapobiec. Należy jedynie prowadzić odpowiedni styl życia. Niewiedza Polaków w zakresie zdrowego stylu życia i jego wpływu na możliwości uchronienia się przed rakiem jest istotnym i szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem w naszym kraju.

Uczniowie na zakończenie zajęć otrzymali książeczkę zatytułowaną „Kodeks Zdrowego Stylu Życia”. Jest to komiks pełniący rolę poradnika, który ma pomóc czytelnikowi odpowiedzieć na pytanie, co robić by zdrowo żyć i zapobiegać chorobom nowotworowym. Nauczyciele natomiast na zakończenie otrzymali materiały pomocne w prowadzeniu ciekawych zajęć dla młodzieży. Na korytarzach pojawiły się plakaty przypominające dzieciom i dorosłym o konieczności zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, szkodliwości palenia papierosów i picia alkoholu. Mamy nadzieję, że dzieci skorzystają ze zdobytej wiedzy i podzielą się ją ze swoimi najbliższymi a my wraz z członkami fundacji będziemy o tych 11 Zasadach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem systematycznie przypominać.

Joanna Kessler - Długosz